Home

Juráčkovy deníky

Klíč k určování trpaslíků podle deníku Pavla Juráčka (2002

Juráčkovy deníky a vzpomínky Dani Horákové je možné číst skoro jako paralelní texty, srovnávat, jak interpretují tutéž situaci. Podobně lze paměti Dani Horákové vnímat jako postřehy o vztazích československých disidentů doma a v exilu. Nebo si všímat, jaké otázky Horáková v textu o Juráčkovi klade Juráčkovy deníky (vycházejí postupně v nakladatelství Torst) byly okamžitým fenoménem. Vypadalo to, že nikdo není schopný dobu i sebe zrentgenovat a analyzovat lépe než Pavel Juráček, filmový scenárista s neklidným bohémským životem Důležitým podkladem při přípravě knížky byly pro Daňu Horákovou Juráčkovy deníky, o jejichž existenci dlouho nikdo netušil. Tisícovky stránek zápisků jsou paralelním univerzem, v němž pro Juráčka neexistovala fakta, smlouvy, termíny ani odpovědnost. Platilo jen to, co si poznamenal na papír

Šest beden od banánů plných Chytilové, Havla i trpkých

Juráčkovy deníky na divadle: Ach, ta Zlatá šedesátá

Pavel Juráček: Deník III

Díky nakladatelství Torst si ale teprve nyní můžeme udělat představu, jak rozsáhlým projektem Juráčkovy deníky byly. Připraveno je pět svazků a dosud známý díl se zhruba kryje pouze s třetím z nich Juráčkovy deníky se nyní připravují k dalšímu, obsáhlejšímu vydání. To bude podle Pavla Hájka k dispozici ve čtyřech svazcích zahrnujících kolem čtyř tisíc stran. Vyjde také tisícistránková Juráčkova jednostranná korespondence s rodinou či kolegy z FAMU, jimiž byli Miloš Forman nebo Jan Němec Prvotní motivací, proč se Daňa Horáková do rozsáhlé retrospektivy pustila, byly právě Juráčkovy deníky, které četla až po jejich vydání, aniž by předtím o jejich existenci věděla. Na nich jako na podstavci svoji knihu postavila s prohlášením, že nepsala tradiční paměti, nýbrž kontroverzní výpověď, v níž.

Deník (1959 - 1974) - Pavel Juráček KOSMAS

Deník (1959-1974) - Pavel Juráček Databáze kni

P.S. Nebýt knihy O Pavlovi, zůstaly by Juráčkovy deníky ležet vedle mé postele nepovšimnuté další rok. Díky Horákové dostaly novou šanci. Autor: Magdalena Westman | středa 28.10.2020 18:55 | karma článku: 8.26 | přečteno: 317x Zvyšte článku karmu!. Juráčkovy deníky podávají přínosné svědectví. Brněnská adaptace je založena na výběru dosti omezeného množství textu, který režisér dotvářel divadelními prostředky. Jednotlivé obrazy byly zdatně herecky, výtvarně i hudebně ztvárněné. Měly zajímavou Mikuláškovskou atmosféru a text rozvíjely Zvyšuje se počet i úroveň odborných filmologických publikací u nás (výpravné Juráčkovy deníky a Němcova biografie, Mezi-obrazy, aktivita NFA, zejména Zpět k českému filmu), na druhou stranu do odbornějších periodik (Cinepur, Film a doba) jako kdyby mohl z důvodu jejich podfinancovanosti a nedostatku autorů/autorek psát.

Dnes jsem prováděla každoroční podzimní probírku knih. Vždycky je to dilema, co si nechat a co ne, potřebovala bych přeskládat celou knihovnu, jenže zatím nemám pořád tu správnou ideu Pamatujete si na Juráčkovy deníky? A na Otcizení? Zavzpomínejte na tyto inscenace od Tygr v tísni spolu s námi! A to v sobotu! Protože Tygr je kulatej! Přijďte na autentický večírek, kde se budou.. Mým velkým dluhem jsou Juráčkovy deníky. Teď jsem do nich nahlížel a těším se, až najdu čas se do nich zavrtat. Fascinují mě. Se kterou autorkou byste rád zašel na skleničku dobrého vína? Jsem abstinent, tedy v Česku nudný společník. Ale mám štěstí, že se mohu občas v našem divadle vidět s Radkou Denemarkovou. Informace a zprávy z jihomoravské metropole, nejdůležitější informace a události z jednotlivých obcí, dění v politice, kultuře, sportu i v běžném životě

Juráčkovy deníky rozbíjí iluzi šedesátých let - Brněnský dení

Kniha MOHLA být bez problému napsána chronologicky - to by mělo logiku, je odpovědí na Juráčkovy deníky - ale chronologická není, což ústí ve zbytečný zmatek. Příklad jejího rozboru: Havel, Vaculík i Juráček literaturu zneužívají, protože ani jeden se nesnížil k tomu zabývat se psychikou žen, čímž se liší. Kapitoly z dějin (filmu) - archiv přednášek 2018 - 2019 . 15. 10. 2018 Zlínská škola animace přednáší Noemi Valentíny. Zlínský Ateliér Animovaná tvorba Fakulty multimediálních komunikací vychovává nové generace animátorů, a navazuje tak na delší tradici zlínského filmového i uměleckoprůmyslového školství Stejně tak by jí patrně byla snaha o vyvážený portrét Juráčkovy osobnosti, jež byla nepochybně ještě o mnoho složitější, než jak sebe samu představila v části vlastních deníků, z níž se tu čerpá - ostatně už jejich celek zahrnuje podstatně širší časové rozmezí, a tedy i životní a společenské.

Juráčkovy deníky z let 1959-1974 jsou na jeviště brněnské Reduty převáděny v útržcích, chronologicky tak, jak šly jednotlivé dny za sebou. Úzkosti a pramalé naděje, u kterých začínáme se přes zkušenosti a normalizaci dostávají až k depresím a beznaději, která čeká na konci Třetí svazek monumentálního deníkového díla významného českého filmového režiséra zahrnuje jeho deníky z let 1959-74, tedy z doby, kdy vznikly jeho filmy, k nimž nejen napsal scénář, ale které také režíroval Východiskem jsou však opravdu Juráčkovy deníky (vyšly v témže nakladatelství), které ovšem Horáková četla v celku až dlouho po Juráčkově smrti - a o nichž prý v době, kdy spolu žili, ani nevěděla, že existují. Impulzem pro psaní mohl být zpočátku opravdu pokus o odpověď na Juráčkovu verzi jeho německého.

První svazek z plánované čtyřdílné edice Deníku obsahuje Juráčkovy záznamy z let 1948-1956. Toto úctyhodné dílo dokumentuje neblahou epochu v celém jejím rozměru. charakteristiku i dialog. Byl přesvědčen, že své ručně psané deníky adresuje budoucím historikům, nám. Ve svém Deníku po sobě zanechal působivé. Zbývá už jen závěrečný díl, který jeho tvář definitivně zacelí. V Torstu třetí svazek vychází poprvé, ale v něm obsažené Juráčkovy zápisky z let 1959-1974 vyvolaly senzaci už před patnácti lety. Tehdy z nich výběr poprvé vydal Národní filmový ústav. Nyní jsou tedy k dispozici znovu Co se děje v literatuře? Jakou právě vycházející knihu byste neměli minout? Spisovatelé, překladatelé, redaktoři a další osobnosti literárního světa v týdeníku U zavěšené knihy. S Jiřím Podzimkem, Petrem Vizinou a dvěma novými moderátorkam

Daňa Horáková napsala mimořádně ostrou a otevřenou knihu O Pavlovi, v níž nejenom rekapituluje svůj život s režisérem Pavlem Juráčkem, ale také dost vzrušující běh svého života od šedesátých let. Podle svých slov psala, aby pochopila, proč se Juráček vzdal, proč nechal ladem svůj jedinečný talent, proč hřešil O tom, že Juráčkovy deníky nabízejí mimořádně silný materiál, není asi sporu. Sympatické je, že inscenace Tygra v tísni je dokáže převést do divadelního jazyka způsobem, který má navzdory veškeré neokázalosti i svou divadelní váhu Portál Literární.cz nabízí inspirativní a hluboké čtení ze světa literatury. Najdete zde analýzy děl významných spisovatelů, ukázky prózy i poezie, recenze knih a sbírek, rozhovory s umělci i literární aktuality. Informujeme o knižních událostech, které jiná česká média přehlížejí. Mezi autory, kterými se zabýváme, patří laureáti Nobelovy či Pulitzerovy. Případ pro začínajícího kata obsahuje všechny Juráčkovy texty, které s přípravou a realizací stejnojmenného snímku z roku 1969 souvisí: synopse, explikace, filmová povídka, dvě verze literárního scénáře. Pro úplnost je svazek doplněn obsáhlým výborem z deníkových záznamů, dosud nepublikované korespondence a.

Deníky rovněž velmi zajímavě reflektují Juráčkovy básnické a literární začátky, i zde máme před sebou člověka, zmítajícího se mezi vírou ve vlastní síly a pochybujícího o svém talentu. To, že mezi tehdejšími poetickými elévy patřil k několika opravdu nadějným, jej samo o sobě vůbec netěšilo - být. Marek Dalík o své pověsti Richelieua české politiky, o středoevroé identitě vozů porsche, o svém guru Ivanu Medkovi a zamilovaném Topolánkovi Deníky Pavla Juráčka. Deník tak nabízí nejen neobyčejně intimní vhled do Juráčkovy osobnosti, do jeho vnímání světa a lidí kolem něj, ale i do atmosféry zlatého věku naší kinematografie, která je nahlížena zevnitř jedním z aktérů nové vlny Horáková potvrzuje a rozvádí to, co navenek otevřené a obnažující, ve skutečnosti silně zkreslující deníky jen naznačují (obvykle nechtěně, neboť například za autorovým pohrdavým postojem k ženám tušíme jeho upřímnou víru, že v právu je on a dotyčné by se mu měly přizpůsobit, nejde zkrátka o sebekritiku)

Kromě scenáristické činnosti jsou slavné samozřejmě Juráčkovy olbřímí Deníky, v nichž popisuje svou prekérní pozici barrandovského dramaturga a potýkání se s režimem. V posledních měsících se jeho jméno začalo znovu objevovat v médiích, neboť novinářka a někdejší hamburská ministryně Daňa Horáková. Horáková napsala své vzpomínky na vztah s Pavlem Juráčkem, hvězdou československé filmové nové vlny, jako reakci na Juráčkovy deníky prostoupené mučednickou pózou génia, jenž trpěl všudypřítomnou průměrností Zejména pak na deníky (Juráčkovy ve Zlatých šedesátých, Jana Zábrany v připravovaných Šedých sedmdesátých) nebo dopisy (Korespondence V+W, Kafkovy Dopisy otci v Kabaretu Kafka). Viceníková pak ještě zdůrazňuje motiv u Juráčka umělecké vzpoury, u Kafky osobní a v případě Nenápadného půvabu buržoazie vzpoury proti. Podívejte, to se těžko porovnává, myslím si, že koho ty Juráčkovy deníky zaujaly, tak toho tahle ta knížka zaujme, ano, je to komplementární text k tomu. Vladimír KROC, moderátor: Tak kdyby někdo psal knížku o Pavlovi Kosatíkovi, co by jste se rád v ní o sobě dočetl? Pavel KOSATÍK, spisovatel: Já bych to nečetl Nepočítám-li romány, dostaly mne před pár lety Juráčkovy Deníky — ale ty jsem nedočetl, jak moc mi připomínaly mé tehdejší strasti — a pár skvělých knih dalších žánrů. Jenže po pořádných románech, které vás (vámi já myslím sobecky sebe ) totálně pohltí, jako by se slehla zem

Juráčka nezajímalo nic kromě něj

 1. V devadesátých letech však jeho syn Marek objevil rozsáhlé Juráčkovy deníky, na jejichž základě nejprve vznikl hraný dokument Martina Šulíka Klíč k určování trpaslíků (Marek Juráček v něm ztvárnil postavu svého tatínka) a posléze se dočkaly i knižního vydání
 2. Společenské poměry sice nemohly nemít vliv na utváření Juráčkovy osobnosti a jeho světonázoru, zdá se ale, že to hlavní a zásadní se vždy odehrávalo v jeho nitru. Je např. zajímavé, že tzv. zlatá šedesátá léta, mnohými oslavovaná jako návrat k normálnímu životu, se u něj s podobnými úlevnými pocity.
 3. Dramaturgie se výrazně opírala o autorskou tvorbu, dramatizace, původně nedivadelní texty (Korespondence V + W, Ouředníkova Europeana, Rochého román Jules a Jim, Grahamův román Marnie, Juráčkovy deníky Zlatá šedesátá aj.) a současné drama
 4. ace. Nejvíce, shodně po třech, si jich vysloužilo pražské Národní divadlo a Divadlo v Dlouhé, které hraje také.
 5. Deníky. Poněkud uspěchané manželství však do jeho života žádný nový řád a klid nepřináší. Jak vyplývá z jeho deníků (deníky z let 1959 až 1974 vydal roku 2003 Národní filmový archiv), počáteční vášeň a radost ze splynutí duší se postupně mění v odcizení a nenávist

A že jediné, o co se může opřít, je on sám. Kniha obsahuje všechny Juráčkovy texty, které s přípravou a realizací stejnojmenného snímku z roku 1969 souvisejí: synopse, explikace, filmová povídka, dvě verze literárního scénáře O charakter Juráčkovy tvorby skvěle ilustrují již jeho debutové krátkometrážní filmy Černobílá Sylva (1961) a Postava k podpírání (1963). - V absolventském filmu Černobílá Sylva Juráček demonstruje svou budoucí nekompromisnost, smysl pro ironii i politickou satiru, kdy postava budovatelské agitky z raných 50. let vypadne z filmového plátna, ale její někdejší. Jeho deníky (čítající několik desítek sešitů) publikované zatím ve třech objemných svazcích v nakladatelství Torst (poslední — exilový — by měl vyjít ke konci roku) se staly událostí daleko přesahující zájem úzké skupiny literárních a filmových zasvěcenců. Juráčkovy šovinistické manýry koneckonců. Už se u nás doma jeho jméno skloňuje nějaký pátek ( D. si koupil všechny jeho deníky), ale mě to nějak míjelo. Každého zajímá kdo film natočil, už méně kdo psal scénář. A přitom scénář Nikdo se nebude smát podle povídky Milana Kundery byl skvělý, stejně tak film Postava k podpírání

Životnímu dílu Dani Horákové O Pavlovi se nedávno dostalo, v podání renomované literární kritičky Blanky Činátlové, zdrcující kritiky Ačkoliv Pavel Juráček nedosáhnul věhlasu svých slavnějších kolegů, jako byl Miloš Forman nebo Věra Chytilová, patřil k nejvýraznějším tvůrcům české filmové nové vlny šedesátých let. Dnes bohužel patří k pozapomenutým režisérům. O to větší odvahu projevila činohra Národního divadla Brno, když v dubnové premiéře uvedla v Redutě pod poněkud ironickým.

O Juráčkovi z druhé strany zrcadla

je třeba, jestli by se do toho Horáková pustila, kdyby nevycházely Juráčkovy deníky. Zároveň se však shodneme, že ty cizí životy lze vnímat v nějakých rámcích, které jejich. A že jediné, o co se může opřít, je jen a jen on sám. Případ pro začínajícího kata obsahuje všechny Juráčkovy texty, které s přípravou a realizací stejnojmenného snímku z roku 1969 souvisí: synopse, explikace, filmová povídka, dvě verze literárního scénáře

Daňa Horáková: Při psaní knihy o Pavlu Juráčkovi jsem

TEXTY, KTERÉ MÁM RÁD ♣ Top 20 Zóny Blade Runner Démanty noci Stvořeni pro lásku Zrcadlo Stalker & Zóna Marketa Lazarová Obrazy starého sveta Stalker Nostalgie Smuteč Když Juráčkovy mnohasetstránkové deníky vyšly knižně, vyvolaly značnou pozornost. Momentálně máme asi pátou verzi scénáře. Deníky jsou natolik osobní, strhující, uhrančivé, že bylo velmi obtížné najít k nim klíč, uvedla dramaturgyně Dora Viceníková, která je spolu s režisérem Janem Mikuláškem autorkou. Juráčkovy roky v situaci vlka. Dramatický a výmluvný příběh jedné londonovské adaptace Pavel Juráček: Situace vlka. Knihovna Václava Havla, Praha, 2015, 280 s. Koncem roku 1970 si český režisér, scenárista a spisovatel Pavel Juráček (1935-1989) do svého deníku zapsal: Schovávám každý cár popsaného papíru. Juráčkovy deníky rozbíjí iluzi šedesátých let - Deník.cz denik.cz - 13 May 2013 Juráčkovy deníky rozbíjí iluzi šedesátých let - Deník.cz More; Příbramský rodák Pavel Juráček, bylo by mu 80 let Příbramský deník - 01 Aug 201 Celý název Balvínovy prvotiny: Mácha: Deníky — Turistický průvodce nás vede k myšlence, zda snad nejde o novou edici Máchova šifrovaného deníku. Ve skutečnosti zde však jde nanejvýš o volnou inspiraci. Autor staví do Máchovy role sám sebe. Hlavní hrdina se silně autobiografickými rysy má být moderním rozervancem

Deník 1959-1974 - Tygr v tísni i-divadlo

Deník. Juráčkovy deníky, i ty Závadovy, jsou krásné, ale dobově hořké. Miluju deníky. V jakékoli podobě. Anonymous https://www.blogger.com/profile. V knize jsou k nalezení Juráčkovy básně a povídky, úvahy o filmu, scénáře a filmové povídky (Postava k podpírání, Konec srpna v , inspirovaný Juráčkovými deníky (režiséra v něm ztvárnil jeho syn Marek). Po něm dojde na.

Po podpisu Charty 77 byl vyslýchán Státní bezpečností a nakonec donucen k odchodu do emigrace. Bohužel, ani tam ani po návratu domů už neměl příležitost navázat na svou předchozí práci. Zemřel v květnu 1989. V roce 2003 vydal Národní filmový archív knižně Juráčkovy deníky Jiřií Zykmund, Centrální šatna C e n t r á l n í š a t n a Kabinet fotografie Domu umění v Opavě, Pekařská 12, Opava 27. 11. - 28. 12. 2008, otevřeno út-ne 10-17 hodin Výstavu pořádá Institut tvůrčí fotografie FPF Slezské univerzity v Opavě ve spolupráci s Domem umění v Opavě za podpory Statutárního města Opavy Výstava bude zahájena ve čtvrtek 27. 11. 2008 v.

Dora Viceníková a spol

V devadesátých letech však jeho syn Marek objevil rozsáhlé Juráčkovy deníky, na jejichž základě nejprve vznikl hraný dokument Martina Šulíka Klíč k určování trpaslíků (Marek Juráček v něm ztvárnil postavu svého tatínka) a posléze se dočkaly i knižního vydání Deník. Juráčkovy deníky, i ty Závadovy, jsou krásné, ale dobově hořké. Miluju deníky. V jakékoli podobě. Anonymous https://www.blogger.com/profile. Představení nabízí intimní vhled do Juráčkovy osobnosti, do jeho vnímání světa a lidí kolem něj, ale i do atmosféry zlatého věku kinematografie našich 60-tých

 • Recepty rýže.
 • Oskar schindler pravda.
 • Ideál ženské postavy.
 • Zapal dutin priznaky.
 • Rakovina prsu v 17 letech.
 • Aliexpress coupon 2019.
 • Státní svátky italie 2019.
 • Podhrabová deska výška 40 cm.
 • Kyselina magicka.
 • Žárovka e27 40w.
 • Arrow 5 série fanda.
 • Jablko kreslené.
 • Jak oznamit zasnuby na facebooku.
 • Hnede vlasy ombre.
 • Vlasy online.
 • Závistivý člověk.
 • Tetovací kurz pardubice.
 • Mini copánky.
 • Andělská křídla kreslená.
 • Hlen v menstruační krvi.
 • Náhlé vypadávání vlasů u mužů.
 • Iphone pro a proti.
 • Pdf online merge.
 • Elektromagnetické vlnění prezentace.
 • Lasice cena.
 • Lano na šplh 4 m.
 • Mobil 24 mpx.
 • Háčky na obrazy do panelu.
 • Zájmeno jenž cvičení.
 • Spalovací motory referát.
 • Windows 10 wallpaper hd.
 • Valašská ovce wikipedia.
 • Warcraft logs drak thul.
 • Matematické omalovánky k vytisknutí.
 • Airbagy cena.
 • Iqos rhodos.
 • Kanada polární záře.
 • Krásné věty pro ženy.
 • Dvd r.
 • Norští biatlonisté.
 • Odmítnutí výpovědi u soudu.